logo

Bölgemizde yetişen bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor

Karadeniz Bölgemizde özellikle sulak alanlarda dere ırmak kenarları bataklıklarda sıklıkla yetişen ve Karadeniz yöresine göre farklı olarak isinlendirilsede Atkuyruğu olarakda bilinir Atkuyruğu bölge halkı için önemsiz bir bitki türü olsa da esasen bir çok hastalığın ilacı ve oldukça faydalı bir bitki olarak tıp tarihinde yerini koruyor.

Atkuyruğu Diğer bir adıda Zemberek otu olan bu bitkinin hangi hastalıklara faydalıdır.
Mayıs ve Eylül ayları arasında toplanan bitkinin gölgede veya veya 40° te kadar fırınlarda kurtulur kuru bitkiler acık yeşil renkte olmalı yanmış kavrulmuş ve kuflenmiş olmamalı.
Bikti balya halinde paketlenir kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir Rutubetli alanlardan uzak tutulur.
Bitki toplanırken dikkat edilmesi gereken önemli konu başka bitkiler le asla karıştırılmamalı.

Hangi hastalıklara Kullanılır
İdrar söktürücü Kan Dindirici özelliği bulunur vereme karşı Rahim kanaması idrar yolları iltihabı böbrek ve safra kesesi taşları Ayrıca Akciğer hastalıklarına veremine karşı kullanılır.

Atkuyruğu Halk Arasında Altını ıslatan Çocuklarda kan işeme Romatizma mide Ağrısı yüksek tansiyon Damar sertliği Akciğer kanaması Basur Gibi hastalıklarda kemik veremi Kanser urları Egzama ve güç iyileşen yaralarda yaralara lapa halinde uygulanır Beyaz Akıntı Boğaz ağrılarına karşı gargara olarak kullanılır.
Ayrıca hayvanlarda görülen yaralara kurutulmuş toz olarak uygulanır.
Hazırlanışı ve kullanışı
2 çorba kaşığı yarım litre suda 10 dakika kaynatılır yemeklerden önce günde 3 -4 defa bir çay bardağı içilir.

Hemimzade

Etiketler:
Share
2923 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ