logo

16 Aralık 2017

Ayfer Çebi’nin Kalem’inden Eğitim Şart


Ayfer Çebi
ayfercebi@karadenizhaber61.com

Merhabalar sevgili okurlar.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.
Her şeyin başı sağlık, sağlık diyoruz, diyoruz da eğitimin de artık şart olduğu dönemleri yaşıyoruz şu aralar…
Ekonomik sorunlarını çözmüş aileler çocuklarının daha ileri bir eğitim almaları için Avrupa’ ya, Amerika’ ya gönderirken çoğu sıradan aileler ise maalesef olanaksızlıklar nedeniyle çocuklarına mevcut olan eğitimi aldırmak zorunda kalıyorlar.
Gelişmiş ülkelerin, çocuklarına kendi bünyelerine, kendi değer yargılarına uygun bir eğitim aldırarak çağı yakalarken; bizler onları maalesef geriden takip ediyoruz.
Oysaki bizim çocuklarımız da, ülkemizin koşullarına, değer yargılarına uygun, dünya ile yarışabileceği bir eğitim sistemiyle yetişseler daha iyi olmaz mıydı?
Eğitimde bir de veliler boyutu var.
Aileler bilinçlenmeli, eğitimin eksik taraflarını, varsa aksayan taraflarını yetkili mercilere bildirebilmeli, seslerini duyurabilmeliler.
Ayrıca velilerin, eğitim için yurt dışına döviz çıkmasını önlemek gibi bir görevleri de vardır. Zamanla yarışmak zorundayız.
Bilim ve teknolojide geride kalıyoruz.
Çocuklarımızın sağlam bir eğitimden, bilimden, teknolojiden uzak kalması Ülkemizin de kaderini bir yerde belirleyecektir ne yazık ki! Eğitimsizliğin terör tarafına hiç dokunmadım.
Buna gerek bile görmüyorum herkesin malumudur.
Eğitim bu kadar zaruriyken, eğitimin, eğitimli insanların tehlike arz edeceğinin söylenmesi konumuna gelmesi de ayrı bir vaka.
Umarım layık olduğumuz uygarlık düzeyinde hak ettiğimiz yeri alırız…

Share
1490 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ayten Güneş Yazdı Kadın Devrimdir

  07 Mart 2021 Köşe Yazarları

  KADIN DEVRİMDİR8 Mart, direnişçi kadınların direnişini kırmaya yönelik bir saldırı günüdür. Oysa ki kadın olmak meziyettir, tek başına cumhuriyettir. Pes etmeden dimdik ayakta kalabilmektir. Kadın bir dünyadır, hayattır, sevdadır ve koskoca bir devrimdir. Sevgiyi, zarifliği, şefkati ile harmanlayıp sunandır.Erkeğin fiziksel gücünü, ruhsal gücü ile her zaman ezmiş geçmiştir kadın. Zayıflık diye adlandırılan gözyaşları aslında kırılmayın diye söyleyemedikleridir. Kadının zarafetini zayıflıkla karıştıran toplumlar var. Hani şu “Erkek sünnet olurk...
 • Ayten Güneş’in Anne Acısı

  24 Aralık 2020 Gündem, Köşe Yazarları

  Karadenizhaber61'in Değerli Köşe yazarı Ayten Güneş'in Anne Acısı.Araklı'lı Edebiyat Hocası ve Tiyatro sanatçısı Ayten Güneş'in Annesi Emine Yılmaz Hanımefendi Dün gece Hayatını kaybetti (80) Yaşında olan Yılmaz Bir süredir tedavi görüyordu. Cenazesi Bugün Araklı'nın Yeşilköy Mahallesi'nde toprağa verildi. ( Karadenizhaber61 Ailesi Olarak Emine (ANA'mıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz Mekanı cennet olsun) ...
 • Ayten Güneşin Kaleminden Ana(SIZIM)

  09 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Karadenizhaber61'in Değerli Köşe Yazarı Ayten Güneş'in Anneler Gününü Özel Köşe yazısı ANA(SIZIM) Sizi doğuncaya kadar karnında, ölünceye kadar kalbinde taşıyan ve sizi karşılıksız seven tek kişidir anne. Amca, kardeş, teyze birkaç tane bulunur ama anne tektir. Peki ne kadar farkındayız bu durumun? Ne kadar ilgileniyor, ne kadar oluyoruz yanında? Anneden uzaklaştıkça cehenneme yaklaştığımızı biliyor muyuz? Beşik sallayan ellerin, ninni söyleyen dillerin ahı da dünyayı sallar biliyor muyuz? Gecenin bir yarısı uyanıp anlaşılmaz bir dille k...
 • Ayten Güneş’in Kaleminden çok Anlamlı bir yazı

  13 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  MAZOŞİST SADİST'E AŞIK OLURSA… ''19 Suçtan sabıkası olması onu kötü insan yapmaz'' Demiş olay sebebi kadın…… Sanırım 20. suçunun makdulü olamamaktan bir haylı üzgünsün Ayşe..!! Gencecik, günahsız bir genç sen ölmeyesin diye hayallerini söndürmüş, dünyasını karartmış, istemeden katil olmuş, sen celladına aşık hallerindesin.. Bir mazoşist ve bir sadist nasıl bir araya gelip o masumun başını yaktınız.. Şu sözün altını özellikle çiziyorum ''Kişi hakettiğini yaşar'' Keşke diyemiyorum Ayşe diyemiyorum..Bende bir kadınım….Bu hadsiz ve talihsiz...