logo

16 Aralık 2017

Ayfer Çebi’nin Kalem’inden Eğitim Şart


Ayfer Çebi
ayfercebi@karadenizhaber61.com

Merhabalar sevgili okurlar.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.
Her şeyin başı sağlık, sağlık diyoruz, diyoruz da eğitimin de artık şart olduğu dönemleri yaşıyoruz şu aralar…
Ekonomik sorunlarını çözmüş aileler çocuklarının daha ileri bir eğitim almaları için Avrupa’ ya, Amerika’ ya gönderirken çoğu sıradan aileler ise maalesef olanaksızlıklar nedeniyle çocuklarına mevcut olan eğitimi aldırmak zorunda kalıyorlar.
Gelişmiş ülkelerin, çocuklarına kendi bünyelerine, kendi değer yargılarına uygun bir eğitim aldırarak çağı yakalarken; bizler onları maalesef geriden takip ediyoruz.
Oysaki bizim çocuklarımız da, ülkemizin koşullarına, değer yargılarına uygun, dünya ile yarışabileceği bir eğitim sistemiyle yetişseler daha iyi olmaz mıydı?
Eğitimde bir de veliler boyutu var.
Aileler bilinçlenmeli, eğitimin eksik taraflarını, varsa aksayan taraflarını yetkili mercilere bildirebilmeli, seslerini duyurabilmeliler.
Ayrıca velilerin, eğitim için yurt dışına döviz çıkmasını önlemek gibi bir görevleri de vardır. Zamanla yarışmak zorundayız.
Bilim ve teknolojide geride kalıyoruz.
Çocuklarımızın sağlam bir eğitimden, bilimden, teknolojiden uzak kalması Ülkemizin de kaderini bir yerde belirleyecektir ne yazık ki! Eğitimsizliğin terör tarafına hiç dokunmadım.
Buna gerek bile görmüyorum herkesin malumudur.
Eğitim bu kadar zaruriyken, eğitimin, eğitimli insanların tehlike arz edeceğinin söylenmesi konumuna gelmesi de ayrı bir vaka.
Umarım layık olduğumuz uygarlık düzeyinde hak ettiğimiz yeri alırız…

Share
1133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ayten Güneşin Kaleminden Ana(SIZIM)

  09 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Karadenizhaber61'in Değerli Köşe Yazarı Ayten Güneş'in Anneler Gününü Özel Köşe yazısı ANA(SIZIM) Sizi doğuncaya kadar karnında, ölünceye kadar kalbinde taşıyan ve sizi karşılıksız seven tek kişidir anne. Amca, kardeş, teyze birkaç tane bulunur ama anne tektir. Peki ne kadar farkındayız bu durumun? Ne kadar ilgileniyor, ne kadar oluyoruz yanında? Anneden uzaklaştıkça cehenneme yaklaştığımızı biliyor muyuz? Beşik sallayan ellerin, ninni söyleyen dillerin ahı da dünyayı sallar biliyor muyuz? Gecenin bir yarısı uyanıp anlaşılmaz bir dille k...
 • Ayten Güneş’in Kaleminden çok Anlamlı bir yazı

  13 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  MAZOŞİST SADİST'E AŞIK OLURSA… ''19 Suçtan sabıkası olması onu kötü insan yapmaz'' Demiş olay sebebi kadın…… Sanırım 20. suçunun makdulü olamamaktan bir haylı üzgünsün Ayşe..!! Gencecik, günahsız bir genç sen ölmeyesin diye hayallerini söndürmüş, dünyasını karartmış, istemeden katil olmuş, sen celladına aşık hallerindesin.. Bir mazoşist ve bir sadist nasıl bir araya gelip o masumun başını yaktınız.. Şu sözün altını özellikle çiziyorum ''Kişi hakettiğini yaşar'' Keşke diyemiyorum Ayşe diyemiyorum..Bende bir kadınım….Bu hadsiz ve talihsiz...
 • Ayten Güneş’ten Ekip Arkadaşlarına Teşekkür

  20 Ocak 2020 Araklı, Köşe Yazarları

  Haber Sitemizin Değerli Köşe yazarı Edebiyatçı yazar Son yıllarda Oyunculuk dalında'da büyük Başarılara imza atıyor. Araklı'lı Başarılı Öğretmen'in Oyunculuktaki başarısı Sen Anlat Karadeniz Dizisinde Başladığı oyunculuğunu Aktif olarak sürdürmeye devam ediyor. Son olarak. 'BİZİM HALİMİZ adlı müzikli komedi oyunu 19/01/2020'de dün akşam saat: 20:00 de HÜSEYİN KAZAZ KÜLTÜR MERKEZİ'inde sahne aldı. Başarılı Eğitimci ve Oyuncu Ayten Güneş En Doğal ve Başarılı Oyuncu seçildi. Güneş Yaptığı açıklamada, 'BİZİM HALİMİZ'' Adlı...
 • Ayten Yılmaz Güneş’in Kaleminden Annesine Yazdığı Şiir…

  11 Mayıs 2019 Karadeniz Kültürü, Köşe Yazarları

  ANNEME Bir yarenlik sırasında anneme gelinlik giydirdik. Bize dedi ki,"Bana gelinlik değil,kefen yakışır.". Güzel annem, biz seni güzel olan her şeye yakıştırdık. Elindeki güllere bakarken, "ama ben solmuşum" hissiyle bakan meleğim, sen elindeki güllerden daha güzelsin. Hayatın yüzüne attığı çizgilerde elbet bizim de payımız var, affet nur yüzlüm. Yaşımız kaç olursa olsun yokluğunda öksüz ve yetimliği yaşayacağımız kesin. Babamın yokluğunu sen kapattın ama senin yokluğunu kimse kapatamayacak, biliyorum. Dilerim nice anneler gün...