logo

16 Aralık 2017

Ayfer Çebi’nin Kalem’inden Eğitim Şart


Ayfer Çebi
ayfercebi@karadenizhaber61.com

Merhabalar sevgili okurlar.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.

Bu haftaki köşe yazımda eğitim sisteminde yaşanılan problemlere yer vermek istedim.
Her şeyin başı sağlık, sağlık diyoruz, diyoruz da eğitimin de artık şart olduğu dönemleri yaşıyoruz şu aralar…
Ekonomik sorunlarını çözmüş aileler çocuklarının daha ileri bir eğitim almaları için Avrupa’ ya, Amerika’ ya gönderirken çoğu sıradan aileler ise maalesef olanaksızlıklar nedeniyle çocuklarına mevcut olan eğitimi aldırmak zorunda kalıyorlar.
Gelişmiş ülkelerin, çocuklarına kendi bünyelerine, kendi değer yargılarına uygun bir eğitim aldırarak çağı yakalarken; bizler onları maalesef geriden takip ediyoruz.
Oysaki bizim çocuklarımız da, ülkemizin koşullarına, değer yargılarına uygun, dünya ile yarışabileceği bir eğitim sistemiyle yetişseler daha iyi olmaz mıydı?
Eğitimde bir de veliler boyutu var.
Aileler bilinçlenmeli, eğitimin eksik taraflarını, varsa aksayan taraflarını yetkili mercilere bildirebilmeli, seslerini duyurabilmeliler.
Ayrıca velilerin, eğitim için yurt dışına döviz çıkmasını önlemek gibi bir görevleri de vardır. Zamanla yarışmak zorundayız.
Bilim ve teknolojide geride kalıyoruz.
Çocuklarımızın sağlam bir eğitimden, bilimden, teknolojiden uzak kalması Ülkemizin de kaderini bir yerde belirleyecektir ne yazık ki! Eğitimsizliğin terör tarafına hiç dokunmadım.
Buna gerek bile görmüyorum herkesin malumudur.
Eğitim bu kadar zaruriyken, eğitimin, eğitimli insanların tehlike arz edeceğinin söylenmesi konumuna gelmesi de ayrı bir vaka.
Umarım layık olduğumuz uygarlık düzeyinde hak ettiğimiz yeri alırız…

Share
901 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ayten Yılmaz Güneş’in Kaleminden Annesine Yazdığı Şiir…

  11 Mayıs 2019 Karadeniz Kültürü, Köşe Yazarları

  ANNEME Bir yarenlik sırasında anneme gelinlik giydirdik. Bize dedi ki,"Bana gelinlik değil,kefen yakışır.". Güzel annem, biz seni güzel olan her şeye yakıştırdık. Elindeki güllere bakarken, "ama ben solmuşum" hissiyle bakan meleğim, sen elindeki güllerden daha güzelsin. Hayatın yüzüne attığı çizgilerde elbet bizim de payımız var, affet nur yüzlüm. Yaşımız kaç olursa olsun yokluğunda öksüz ve yetimliği yaşayacağımız kesin. Babamın yokluğunu sen kapattın ama senin yokluğunu kimse kapatamayacak, biliyorum. Dilerim nice anneler gün...
 • Ayten Güneş’in Kaleminden Muhteşem bir yazı Sevgi İmandır.

  26 Mart 2019 Köşe Yazarları

  SEVGİ İMANDIR İnsanoğlu neden ruhunu ve bedenini sarmalayan sevgi ve hoşgörünün beyne sızmasına izin vermeyen o kalın kabuğu değil de birbirlerinin kalbini kırmayı seçerler? Oysa ki sevgi,saygı ve hoşgörü toplumsal yapımızı ayakta tutan etkenlerdir. Görüyoruz ki hoşgörüyü kaybetmiş, bencillik ve egoda tavan yapmışız. Neydi hoşgörü? Başkalarının kusurunda kendimizin de payı olduğunu düşünme olgunluğuydu. Farkında mısınız? En çok istediğimiz şey sevilmek ve düşüncelerimizi tartışmasız karşı tarafa kabul ettirmektir ama sevmeyi ...
 • Ayten Güneş Yazdı Araklı’ya Kadın Eli Değmeli

  02 Şubat 2019 Araklı, Köşe Yazarları

  Araklı Merkez Mahallesi İçin Muhtar Adaylığını Açaklayan Fatma Çebi'ye Araklı'lı Edebiyatçı Yazar Ayten Güneş'ten tam Destek Güneş Kaleme Aldığı yazısında, şöyle dedi. Elindeki sihirli değneği sallamasına izin verirsek Araklı'nın nasıl değiştiğini hep birlikte görürüz..Kadın yapamaz, kadın beceremez önyargısını kırarak, birlikte hizmet kalitesini görelim. Araklıya değişim şart, buda Fatma Çebi ile mümkün olacak..Fatma hanım, azmi ve tuttuğunu koparmasıyla biliniyor. Araklının çöp olaylarında, gösterdiği hassasiyet takdire şayandır.eli...
 • Ayten Güneş’in Kalemenden Bak Ayette Ne diyor

  24 Ocak 2019 Köşe Yazarları

  BAK NE DİYOR AYETTE Uykudan uyandırıcı şöyle bir söz okudum: "Abdestsizken Kur'an'a dokunmayanlar,Abdestliyken Kur'an'ın hükümlerini çiğnediler." Yıllarca Kur'an ezbere okundu. İçindeki insanlığa ışık tutan bilgiler hep gizli kaldı. Kur'an'ı yukarı astık, emrettiklerini aşağı bastık. Kur'an'ı şiir gibi ezbere okuyanlar değil, Türkçe mealini okuyanlar uyanışta. Ezberci bir kadın yazar (E.Ş.) "Türkçe yazılı Kur'anlar toplatılsın." diyor. Anlaşılır olması işine mi gelmedi? İlime, bilime, insanlığa tuttuğu ışığın aydınlatacak olması mı sizi rahat...