Dünya Türk Doktor’u konuşuyor Lokman Hekim Diyenlarde var.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk nörologdan devrim gibi buluş
Almanya’daki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmaları yürüten nörolog Dr. Ali Ertürk, ‘vDISCO’ ismini verdiği patentli yöntemiyle fare vücudunu saydam ve plastik kadar sert bir hale getirmeyi başardı. Bu metotla bunama, felç, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların mikroskop altındaki incelemesi daha detaylı yapılabileceği belirtiliyor.
Hürriyet Gazetesi’nin Haberine göre
‘vDISCO’ yöntemiyle incelenen organizma şeffaf bir hale getirilerek var olan hastalık ya da yaralanma daha kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor.
‘vDISCO’ yöntemiyle incelenen organizma şeffaf bir hale getirilerek var olan hastalık ya da yaralanma daha kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor.
Almanya’da bir Türk nörolog, önemli bir gelişmeye imza attı. BİLKENT Üniversitesi mezunu olan Dr. Ali Ertürk, DISCO şeffaflığı (DISCO Transparency) adını verdiği çalışmasını ABD’nin San Diego kentindeki Nörolog Derneği toplantısında sundu.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre ses getiren bu teknoloji ‘Nature Dergisi’ başta olmak üzere pek çok bilim dergisinde yayınlandı. LMU’daki ‘Felç ve Bunama Araştırma Enstitüsü’nde grup lideri olan Dr. Ali Ertürk, bunama, felç, şeker ve kanser gibi yıkıcı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için geliştirdiği yöntemle, ölü farenin vücudunu tamamen şeffaf hale getirerek hücrelerin birbiriyle nasıl bir iletişim içinde olduğuna dair anatomik sırları açığa çıkarıyor.
Bu yöntem sayesinde canlıların, yaralanmaya ya da hastalıklara nasıl tepki verdiğinin daha iyi anlaşılacağı ve tedavi yolunun açılacağı ifade ediliyor.

Nörolog Dr. Ali Ertürk
çalışmasını şu cümlelerle ifade ediyor:

Kanser gibi hastalıklar, mikroskobun altındaki ince bölümlemede teşhis edilmiş ve araştırılmış olmasına rağmen önemli detayları kaçırabilmekte. Bizim teknolojilerimiz tüm örneklemi bütünüyle görmemize ve bölümlemesiz dahili anormallikleri tanımlamamıza izin veriyor. Bunu, adeta sütü suya dönüştürür gibi şeffaflaştırarak gerçekleştiriyoruz. Nörolojik hastalıkların çoğu aslında tüm vücudu etkilemesine rağmen şimdiye kadar beyin bilimcileri sadece hasarlı beyin bölgelerine odaklandı.
“Laboratuvarda tüm insan beynini şeffaflaştırdık”

Şeffaflık teknolojisini kullanarak daha büyük resmi inceleyebileceklerini dile getiren Ertürk, “Felç lezyonu veya Alzheimer hastalığının tüm vücuttaki nöronları nasıl etkilediği, kafatası ve beyin arasında hücre ve molekülleri taşıyan bilinmeyen kanalları keşfetmemize yardımcı oluyor. Laboratuvarda tüm insan beynini şeffaflaştırdık. Bu sayede birkaç yıl içinde insan beyninin tek parça haritalaması gerçekleşecek. 25 yıl içinde de tüm hastalıkların tedavisi mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Türk Doktor’u konuşuyor Lokman Hekim Diyenlarde var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Edin